0

Wzmacniacze operacyjne Burson Audio HD Opamp

Cała prawda o wzmacniaczach operacyjnych.

Wśród audiofilów rozpowszechniona jest opinia, że układy zintegrowane są równie dobre albo nawet lepsze od układów dyskretnych, co jest bardzo odległe od prawdy.

Prawdą jest, że układ zintegrowany ze względów produkcyjnych i technologicznych jest znacznie gorszym rozwiązaniem od konwencjonalnych układów. Układ scalony wykonany jest z jednego kawałka krzemu, który jest mniejszy od ziarenka ryżu. Z tak małej ilości surowca i z jego ograniczoną zdolnością odprowadzenia ciepła nie ma możliwości stworzenia wysokiej klasy elementów takich jak tranzystory Toshiby 2SA970 i 2SK170, których używa Burson Audio w swoich konstrukcjach.

Elementy układów zintegrowanych wykonane są przez zmiany w strukturze podkładu przewodzącego co uniemożliwia wykonanie wysokiej klasy elementów takich jak rezystory metalizowane, kondensatory silver mica, dodatkowo nie jest możliwe sprawdzanie i parowanie poszczególnych elementów, ponieważ wszystkie są ze sobą na stałe połączone.

Warstwa przewodząca to zwykła folia aluminiowa – cieńsza niż warstwa pary osadzającej się na szybie. Złej jakości warstwa przewodząca negatywnie wpływa na jakość sygnału dźwiękowego. Bliskość elementów w układzie zintegrowanym powoduje także negatywne  oddziaływanie ich na siebie.

Film przedstawiający budowę układu zintegrowanego:

Dlaczego więc używa się podzespołów, które wykonane są z niskiej jakości elementów połączonych folią aluminiową?  Przy użyciu układów zintegrowanych chodzi jedynie o zmniejszenie kosztów.

Funkcja wzmacniacza operacyjnego w układzie wyjściowym jest prawie tak ważna jak soczewki w obiektywie. Niskiej jakości układ negatywnie wpływa na jakość przetwarzanego sygnału. Z tego powodu niektórzy zaczynają poszukiwać alternatyw, szukać na forach i w internecie opinii użytkowników, przeglądają cenniki. Stwierdzają wtedy, że użyte w ich odtwarzaczach wzmacniacze operacyjne kosztują grosze, a użycie kosztujących parę złotych układów wnosi znaczącą poprawę.

To skłania do zastanowienia, dlaczego renomowani producenci sami nie dochodzą do wniosku, że użycie lepszych układów dyskretnych znacznie poprawi jakość ich urządzeń. Dlaczego nie montują tych układów, kosztujących w fazie produkcji promil wartości urządzenia?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: nie chcą stosować tych układów, ponieważ ich działania nastawione są jedynie na zysk. Nawet w znacznie droższych urządzeniach, producenci nie mają skrupułów by użyć elementów zintegrowanych, a tym samym ograniczyć jakość dźwięku. Po tym jak użytkownik płaci krocie za urządzenie dodatkowo jest pozostawiony sam sobie z ryzykiem przebudowy.

Żyjemy w kapitalistycznych czasach, ale irytujący jest fakt, że dla wielu producentów zysk staje się ważniejszy od zadowolenia użytkownika końcowego.

Cała prawda:

Użycie układów zintegrowanych nie tylko obniża koszty produkcji, ale także znacznie ułatwiają proces projektowania, wytwarzania i kontroli jakości końcowej urządzenia.

Niestety te układy mają wiele wad, które eliminują ich użycie w układach klasy Hi-End,
– większość z nich nie jest zaprojektowana do użycia w wysokiej klasy sprzęcie Audio
– jakość wykonania nie jest jednakowa dla wszystkich układów – parametry poszczególnych elementów tego samego typu układu mogą się znacznie różnić
– są źle wykonane i znacznie obniżają jakość odtwarzanego sygnału dźwiękowego
– są podatne na zakłócenia

Wzmacniacze operacyjne Burson Audio.

Burson Audio od długiego czasu pracował nad swoim rozwiązaniem testując niezliczone ilości układów z bieżących produkcji. Dla całego Teamu jedynym celem było stworzenie urządzeń odtwarzających muzykę w jak najlepszy sposób. Jedynym wyjściem ominięcia problemu zintegrowanych układów scalonych było stworzenie własnego układu opartego o wysokiej jakości podzespoły dyskretne.

Praca nad projektem wzmacniaczy operacyjnych trwała wiele lat. Od rozpoczęcia produkcji po dzień dzisiejszy układy przeszły parę zmian, których jedynym celem było uzyskanie jak najlepszej jakości układu.

Podstawą Wzmacniacza Operacyjnego Burson Audio jest zaawansowany układ różnicowy. Cały wzmacniacz jest zbudowany z wysokiej jakości wyselekcjonowanych elementów, co pozwoliło uzyskać najmniejszy stopień zabarwienia i najwyższy stopień dynamiki. Używany jest zaawansowany system wygrzewania i selekcji elementów, pomimo stosowania rezystorów 1% każdy z nich przed montażem zostaje wygrzany pod obciążeniem w specjalnej maszynie, a następnie przed montażem jeszcze raz pomierzony. Dodatkowo po produkcji każdy układ jest testowany, wygrzewany i dobierany w pary. Ten skomplikowany proces selekcji i produkcji umożliwia stworzenie układu „idealnego” i w rezultacie perfekcyjnego balansu dźwięku w całym zakresie ze stabilnym i realistycznym rozplanowaniu sceny dźwiękowej.

Dodatkowo do lutowania używana jest specjalna bezołowiowa cyna, a temperatura lutowania stale kontrolowana, co minimalizuje zmęczenie termiczne elementów i zapewnia równomierne pokrycie elementów i pewne miejsca lutownicze.

Przy konwencjonalnych produkcjach procesy te nie są stosowane ze względu na ich koszty. Burson Audio twierdzi jednak, że tylko najwyższej jakości produkty zasługują na logo Burson’a  i to właśnie podejście doprowadziło do stworzenia najlepszego wzmacniacza operacyjnego dostępnego na rynku.

Dźwęk:

Słuchanie muzyki z układów zintegrowanych jest jak słuchanie koncertu przez dziurkę od klucza, lub podziwianie Mona Lisy na znaczku pocztowym.

Rozdzielczość dźwiękowa wzmacniaczy Burson Audio pozostawia wszystkie dostępne na rynku wzmacniacze operacyjne daleko w tyle. Oferuje lepsze rozplanowanie sceny, dużo większy zakres dynamiki. Dolna cześć pasma jest zwarta i dobrze kontrolowana, kontrabas ma nareszcie właściwą postać, muzyka klasyczna jest bardziej realistyczna, grupy smyczkowe ukazują się jako odrębni muzycy, a nie jako jeden zlepek całości.

W ofercie Burson Audio znajdują się:

Podwójny wzmacniacz operacyjny zastępujący standardowe:
AD8066, AD8620, AD712, AD827, C4570, JRC4580, JRC5532, JRC5532D, JRC5534, LF353, LM4562, LM833N, NE5532, NEC4520, NEC4570, NJM2068D, NJM2114, NJM2214D, NJM4558, NJM4558D, NJM4560, NJM5532, NJM4558P, OP275, OPA2132, OPA2134, OPA2604, RC4558D, RC4558P, TL052, TL072 itd.

Pojedynczy wzmacniacz operacyjny zastępujący standardowe:
NE5534, LT1122, OPA627, AD811, AD844, OPA604, AD8610, OPA134, OPA132, OP42 itd.

Jak instalować wzmacniacze operacyje Burson Audio?

Instrukcje montażu przedstawia film :

Należy usunąć oryginalne wzmacniacze operacyjne i wlutować w ich miejsce układy Burson Audio. Należy przy tym pamiętać o poprawności instalacji przestrzegając oznaczenie nóżek 1 i 8.

Pełną jakość wzmacniacz uzyskuje po jego wygrzaniu – ok 100godzin grania.

Pełen asortyment elementów do modyfikacji Burson Audio oferujemy w naszym sklepie: dc-components.eu

 

UWAGA
Każdy układ jest przed wysyłką dokładnie sprawdzany. Niepoprawna instalacja może doprowadzić do uszkodzenia odtwarzacza lub sprzętu. Nie odpowiadamy za szkody powstałe w wyniku niewłaściwego użytkowania i montażu. W razie pytań oraz zainteresowania montażem w naszym serwisie prosimy o kontakt pod: serwis@dc-components.eu

dc-components

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.