0

Dlaczego wybierać wtyki renomowanych firm… Wattgate?

Porównanie wtyków Wattgate i wtyków chińskich producentów.

W związku z wieloma zapytaniami odnośnie sprzedawanych przez nas wtyków Wattgate i  produktów przypominających Wattgate’a,  wyjaśniamy jakie są różnice między wtykami oryginalnymi a produktami chińskimi sprzedawanymi w niektórych serwisach aukcyjnych lub ogłoszeniach jako oryginalny produkt Wattgate, lub wtyki o równie wysokiej jakości.

Dla porównania zdecydowaliśmy się zakupić parę kompletów produktów sprzedawanych na portalach aukcyjnych, wszystkie elementy zbudowane podobnie i bliźniaczo podobne do produktów renomowanych firm. Dla porównania weźmiemy wtyki firmy SONARQUEST przypominające z wyglądu produkty Wattgate.

Czym więc różnią się ” wysokiej jakości” produkcje chińskie od produktów renomowanych firm?

Opis wtyków SONARQUEST:

Wg. specyfikacji producenta otrzymujemy wysokiej jakości produkt. Elementy stykowe i piny mają być wykonane z miedzi OFC 99.999 pokrytej złotem lub platyną, obudowa część przednia z nylonu, tył z poliwęglanu, wszystkie śruby mocujące wykonane z materiałów niemagnetycznych, mocowanie kabla 10-21mm. Cena producenta 38$ za komplet z przesyłką z Chin do Polski lub ok 150pln na naszych portalach aukcyjnych.

Na pierwszy rzut oka wtyki robią dobre wrażenie, solidne, przyzwoicie wykończone. Jednak przy bliższym przyjrzeniu się zauważamy pierwsze różnice. Obudowa która miała być wykonana z poliwęglanu i nylonu jest wykonana z niskiej jakości, twardego plastiku, przez co jest mało odporna na uszkodzenia, mniej wytrzymała i jak się okazuje przy konfekcji cięższymi kablami ma tendencje do łamania, kruszenia się.

Obudowy wtyków Wattgate wykonane są w przedniej cześć z nylonu, tył z poliwęglanu, wysokiej jakości materiały, nie ulegające starzeniu, kruszeniu, są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych i temperatury.

Według informacji producenta piny i elementy stykowe w gnieździe IEC wtyków SONAR wykonane zostały z miedzi beztlenowej. Po zeszlifowaniu powłoki złotej ukazuje nam się kolor srebrny, co sugeruje użycie innych materiałów niż wysokiej jakości miedź beztlenowa. Widełki we wtyku IEC są szerokie i masywne, jednak mają bardzo małą powierzchnie styku, są szeroko rozstawione i mało elastyczne, co po parokrotnym włożeniu kabla w gniazdo może się skończyć problemami ze stykiem.

Wtyki Wattgate posiadają piny i widełki wtyku IEC wykonane z pozłacanego stopu mosiądzu i miedzi. Gniazdo IEC posiada elastyczne widełki które dopasowują się do gniazda i gwarantują optymalną powierzchnie styku i nie odkształcają się. Dodatkowo opatentowany system montażu przewodu Perma-Lock – zapewniają optymalny styk między przewodem a wtykiem. Wszystkie elementy stykowe we wtykach Wattgate poddane zostały procesowi kriogenicznemu CRYO.

Według zapewnień producenta wtyki Sonar posiadają wszystkie elementy metalowe wykonane z metali niemagnetycznych. Wykonaliśmy więc test za pomocą magnesu firmy Wera. Każda śruba, piny i widełki IEC momentalnie chwytają się magnesu, co sugeruje, że elementy, śruby wykonane są najprawdopodobniej ze stali.

W produktach Wattgate wszystkie podzespoły wykonane są z materiałów niemagnetycznych, żaden z elementów nie reaguje na działanie magnesu.

Dodatkowo Produkty firmy Wattgate spełniają normy CE i UL – wtyki Sonar nie posiadają informacji odnośnie spełniania jakichkolwiek norm.

 Czy zakupione przeze mnie wtyki Wattgate są oryginalne?

Na rynku pojawiły się wtyki sprzedawane jako „oryginalne” produkty Wattgate, z wyglądu łudząco podobne posiadają parę istotnych różnic. Czym się więc sugerować przy zakupie? Po czym poznać, czy wtyki Wattgate to oryginalny produkt?

Najważniejsze różnice, które każdy może sprawdzić w domu:
– na przedniej części wtyk prądowy ma oznaczenie CE, wtyk IEC UL i CSA
– wtyki nie posiadają elementów magnetycznych
– na tylnej części obudowy wtyki posiadają napis „Wattgate 320i” (model 320i) i „Wattgate i CE” ( w przypadku wtyku 360i)
– wtyki Wattgate sprzedawane są jedynie przez autoryzowanych sprzedawców – zawsze można napisać i upewnić się, czy dany sklep sprzedaje oryginalne produkty.
– wszystkie wtyki z serii Audio Grade pakowane są w blistry z dokładnym opisem i instrukcją – nie są sprzedawane w wersji OEM.

Podsumowanie:

Na pytanie czy warto wydać na firmowe, posiadające atesty wtyki trochę więcej pieniędzy, każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Naturalnie z drugiej strony ktoś może powiedzieć, że jest to jedynie wtyk. Chińskie wyglądają solidnie i teoretycznie spełniają swoje zadanie. Moim zdaniem jeśli chcecie naprawdę zaoszczędzić kupcie sobie wtyk Bals’a – przemysłowa konstrukcja dobrze sprawdza się także w przewodach zasilających audio. Dla osób poszukujących czegoś bardziej wyrafinowanego, jakościowego polecamy wtyki renomowanych producentów, cieszących się uznaniem na całym świecie. Oszczędność na wtykach jest tylko pozorna, często ze względu na uszkodzenia we wtykach chińskich po jakimś czasie trzeba je zmienić na coś solidniejszego. A różnica ceny na pozór znaczna, po przeliczeniu całości okazuje się niewielka – bezpośrednio od producenta z ryzykiem zagubienia przesyłki – 120 zł, komplet aukcja Polska – ok 150zł, komplet Wattgate 200zł.

Zestawienie najważniejszych danych:

Wtyk

Wattgate

SonarQUEST

Obudowa przód

Nylon

Plastik

Obudowa cześć tylna

poliwęglan

Plastik

Piny

stop mosiądzu i miedzi

?

Widełki IEC

stop mosiądzu i miedzi

?

Elementy poddane procesowi kriogenicznemu

TAK (CRYO)

NIE

Śruby mocowania kabla

niemagnetyczne

magnetyczne

Śruby obudowy

niemagnetyczne

magnetyczne

Certyfikaty bezpieczeństwa

UL / CE

brak

Max średnica kabla

16,5mm

20mm

dc-components

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.