0

końcówki mocy – Quad 50E

Quad 50E – kultowe końcówki mocy Quada w modyfikacji.

Quad 50E jest drugą oficjalną konstrukcją wzmacniacza mocy firmy Quada , zewnętrznie bardzo podobny do późniejszego modelu 303, w budowie jednak różniący się od swojego następcy diametralnie. Modele 50 były produkowane w latach 1966-1983 w ilości 12000 szt., modelu 303 fabrykę opuściło ponad 94000.

Quady 50D i E były używane głownie do celów profesjonalnych, pracowały w studiach nagraniowych, kinach, systemach nagłośnieniowych, na kolei – niekoniecznie w parach,  dlatego bardzo ciężko jest nabyć komplet w stanie idealnym i z podobnymi numerami seryjnymi,.

Quad 50E nie jest typowym wzmacniaczem tranzystorowym. Posiada na wyjściu transformator – podobnie jak układy lampowe. Zasilanie końcówki i układów wzmacniacza jest stabilizowane i filtrowane, w układzie zasilania zastosowano dławik dobrze znany z układów lampowych.

Wzmacniacze zostały zakupione na aukcji w Anglii i przesłane do nas do przeglądu i sprawdzenia, miały zasilać drugi system, który był zbudowany w stylu vintage.

Po sprawdzeniu układu stwierdziliśmy, że wiele z zamontowanych elementów nie trzyma parametrów. Wymieniliśmy wszystkie kondensatory w zasilaniu – kondensator zasilania głównego 4700uf zastąpiony został kondensatorem BHC Slit Foil o pojemności 10000uf, reszta wysokiej jakości podzespołami rubycon, wymieniliśmy wszystkie potencjometry i ustawiliśmy właściwe prądy dla każdej końcówki.

Efekty zmian były na tyle pozytywne, że klient potwierdził następną wizytę i wymianę pozostałych kondensatorów w drodze sygnału jak i kabla zasilającego, wzmacniacze natomiast zamiast do systemu drugiego trafiły do systemu głównego.

dc-components

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.